ТЕНИС

ТЕНИС

Dimitrov
АТП

Познатата пејачка Никол Шерцингер се најде во улога на стујардеса и го служеше својот партнер, Григор Димитров. Таа иако не беше на трибините, сепак се качи со него во авион и покажа дека воопшто не ,,пати од комплекс”. Таа ...
Victoria Azarenka in action at the 2016 Brisbane International
ВТА

Белоруската тенисерка Викторија Азаренка го откажа учеството од последниот овогодишен грен-слем турнир, УС Опен, поради својот син, пренесуваат медиумите во САД. Азаренка која има 28. години, не сака да живее разделено од своето дете, поради што е подготвена ...
lina gjorceska
ВТА

Дестани Аиава, 17-годишна тенисерка од Австралија ќе биде противничка на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа во квалификациите на УС Опен во Њујорк. Аиава се наоѓа на 152.место на последниот ранкинг на ВТА, додека Ѓорческа, немаше никакви промени и ...
beker
АТП

Борис Бекер има многу финансиски проблеми поради долговите за кои подолг период пишуваат германските медиуми, а наредниот период ќе добие нова функција и тоа во Германската тениска федерација. Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ немаше ангажман откако ја заврши ...
tennis_reket_balls
АТП

Изминатиот период бевме сведоци на неколку суспензии на тенисери поради местење мечеви, а се појавуваа информации дека од тениските дуели се профитирало на и на грен-слем турнирите. Но, последната афера предизвика многу реакции бидејќи во неа е инволвиран ...
lina udar
ВТА

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа немаше никаква промена на последното рангирање на ВТА листата. Таа со освоени 254 поени, ја зацврсти 211.позиција и не забележа никаква промена во однос на последното рангирање кај најдобрите тенисерки во светот. Ѓорческа ...
rafa
АТП

Рафаел Надал го поврати престолот на АТП листата и сега повторно е светски рекет број 1. Toj  успеа да го ,,бутне” од врвот, шкотскиот тенисер Енди Мареј, кој сега е втор, а трет е Роџер Федерер, потоа следат, ...
Dimitrov
АТП

Бугарскиот тенисер Григор Димитров, ја освои првата Мастерс титула во својата кариера, победувајќи го Ник Кирјос со 2:0 во финалето на турнирот во Синсинати. Димитров играше посигурно во текот на целиот меч, одлично сервираше и правеше помалку грешки, ...
kirjos
АТП

Големиот број на откажувања поради повреди на Мастерс турнирот 1000 во Синсинати, им овозможи на останатите играчи да се надеваат за што е можно повисок пласман. Григор Димитров од Бугарија и Ник Кирјос од Австралија вечерва ќе се ...
kirjos-prst
АТП

Ник Кирјос направи вистинско изненадување на Мастерс турнирот во Синсинати, откако во четвртфиналето го победи Рафаел Надал во два сета со 6:2, 7:5. По победата, Кирјос даде интересна изјава за медиумите, во која тврди дека Рафаел Надал е ...