Велосипедизам

Велосипедизам

Mikele-Skarponi
Велосипедизам

Трагична вест пренесоа денеска италијанските медиуми, а се однесува на италијанскиот велосипедист Микеле Скарпони кој го загубил животот при несреќа која се случила за време на негов рутински тренинг. Скарпони загина на 37-годишна возраст, а до несреќата дошло ...
robert-marshan-48438943
Велосипедизам

Можеби не е најбрзиот велосипедист, но сигурно е еден од најстарите. Робер Маршан има 105 години и постави нов рекорд за велосипедисти на негова возраст за најмногу километри извозени за еден час. Францускиот велосипедист успеа да извози 22,547 ...
bradley-wigins
Велосипедизам

Британскиот велосипедист, Бредли Вигинс, денеска потврди дека со 2016 година официјално се заокружува и неговата професионална кариера. Вигинс е првиот британски велосипедист кој освоил златен медал на Олимписки игри и победил на Тур де Франс, а се повлекува ...
grej-1
Велосипедизам

Велосипедската трка Џиро д’Италија годинава ќе биде организирана по јубилеен 100-ти пат, а ова ќе биде и прво издание кое ќе започне со првата етапа на Сардинија. Организаторите денеска соопштија дека рутата долга 3.572 километри ќе биде искористена ...
jeremi-santuci
Велосипедизам

Тенисерите се познати по тоа што често знаат да го искажат својот бес преку сензационално кршење на рекетите, но ако за тоа во поновата историја вистински мајстори се Марат Сафин или Маркос Багдатис, сигурно и они ќе останат ...
mesi
Велосипедизам

Ѕвездата на Барселона Лионел Меси изненади многумина кога се дозна дека е голем фан на велосипедизмот. Аргентинецот во слободно време гледа велосипедски трки и тоа беше откриено откако му испрати подарок на трикратниот победник на Тур де Франс ...
nairo-vuelta
Велосипедизам

Наиро Кинтана едноставно немаше доволно сила и снага да му се спротивстави на Кристофер Фрум на Тур де Франс, но затоа колумбиската надеж ги израдува сите фанови од својата земја со овоениот трофеј на Вуелта. Членот на Мовистар ...
Frum-Tomas
Велосипедизам

Британскиот велосипедист Крис Фрум, денеска и официјално ја потврди својата трета титула на најреномираната велосипедска трка, Тур де Франс. Членот на „Скај“ тимот ја мина целната линија во Париз на крајот на 21. етапа во славеничко расположение, потврдувајќи ...
kris-nasmean
Велосипедизам

Јон Изагире ја спаси честа на шпанскиот велосипедизам, откако ова попладне прв ја мина целта на 20-та етапа на Тур де Франс по која го добивме и виртуелниот победник на 103-то издание на најпрестижната велосипедска трка во светот. ...
barde-1
Велосипедизам

Роман Барде ја одбележа денешната 19-та етапа на Тур де Франс, а не само што стигна до својата втора победа на престижното натпреварување (по онаа од минатата година), туку ја одбрани честа на домаќините со првата етапна победа ...