Велосипедизам

Велосипедизам

tibo-pino
Велосипедизам

Овогодинешното издание на Џиро Д’Италија едноставно не можеше да понуди понеизвесен и подраматичен крај, бидејќи дури четворица велосипедисти се сместени во само една минута во пресрет на одлучувачката и последна етапа која ќе се вози утре. Тибо Пино ...
nairo-rozeva
Велосипедизам

Том Думуле загуби драгоецни две минути на „кралската етапа“ која се возеше пред три дена, но ако тогаш успеа да ја задржи предноста во генералниот пласман, тоа не му успеа денеска при искачувањето на ски резортот Пјанкаволо каде ...
van-garderren
Велосипедизам

Тиџеј Ван Гардерен го победи Микел Ланда во навистина драматичниот спринт кој денеска следеше по 137 извозени километри од Моена до Орисеи и на тој начин стигна до првата етапна победа на годинешниот Џиро Д’Италија. Американецот кој е ...
tom-dumule2
Велосипедизам

Како што беше најавено, „кралската етапа“ на Џиро Д’Италија донесе огромни возбудувања и неизвесност до самиот финиш, но овојпат ни понуди и една крајно специфична и необична ситуација во која всушност се најде лидерот во генералниот пласман. Том ...
tom-dumule-1
Велосипедизам

Том Думуле не се вбројуваше меѓу фаворитите за освојување на Џиро Д’Италија, но по извозени 14-етапи на најпрестижната велосипедската трка во Италија, неправедно ќе биде ако се каже дека Холанѓанецот не се наоѓа во пол позиција за освојување ...
fernando-gavirija1
Велосипедизам

Деби настапите на некое големо натпеварување најчесто знаат да внесат голем немир кај спортистите, но дефинитивно комплетен контраст на ова непишано правило е младиот Колумбиец Фернандно Гавирија кој продолжи да воодушевува на тековниот Џиро. Вчера го одбележавме неговиот ...
gavirija-1
Велосипедизам

Велосипедистите во текот на денешниот ден ја извозеа најдолгата етапа на годишеното издание на Џиро Д’Италија, а бидејќи беше однапред познато дека 12-та етапа ќе донесе фото-финиш завршница, јасно е што на целта во Реџо Емилија се истакнаа ...
omar-1
Велосипедизам

Шпанецот Омар Фраиле го направи најголемото изненадување на денешната 11-та етапа која се возеше на Џиро Д’Италија, стигнувајќи до прва голема победа во својата кариера на една од најголемите три трки во светот. Шпанскиот велосипедист ги изненади сите ...
tom-dumule
Велосипедизам

Индивидуалниот хронометар кој денеска се возеше на Џиро Д’Италија донесе огромен пресврт во генералниот пласман, но исто така и една неверојатно урнебесна сцена на церемонијата која всушност ја изрежира денешниот победник. Том Думуле им одржа лекција на ривалите ...
giro-haos
Велосипедизам

Натпреварувачите на Џиро Д’Италија ја извозеа деветтата етапа долга 149 километри од Монтенеро Ди Бисачиа до Блокхаус, а ако искачувањето на планината Етна мина во знакот на Наиро Кинтана кој имаше неверојатен напад во финишот оставајќи го зад ...