Шах

Шах

nikola nikolovski open ohrid 2017
Шах

ФИДЕ мајсторот Никола Николовски (2383) освои цел поен водејќи ги белите фугури против Интернационалниот мајстор Филип Панчевски (2497), кој пак ја бранеше титулата како победник на Отвореното шаховско првенство на Македонија, но со овој пораз во 8. коло ...
pancevski_i_ivancuk_alkaloid2015
Шах

Македонскиот интернационален мајстор Филип Панчевски ја забележа четвртата победа во низа на Отвореното шаховско првенство на Македонија и по четири кола се издвои сам на врвот на табелата. Во „дербито“ на 4 коло тој со црни фигури го ...
filip pancevski ohrid open 2017
Шах

Охрид е домаќин на Отвореното првенство на Македонија кое стартуваше денеска во просториите на хотелот „Метропол“, а куриозитет во мечевите од првото коло е дека од 54 пријавени играчи на 27 табли немаше ниту една поделба на поенот. ...
dejan stojanovski 2016 ohrid
Шах

Шахистите на „Алкалоид“ со беспрекорен триумф од 6:0 над ШК Карпош во последното коло на екипното државно првенство ја заверија јубилејната 20. титула од 26 настапи. Откако го добија дерби мечот со „Гамбит Асеко“ во третото коло прашањето ...
proslava-5
Шах

Европскиот клупски шампион на Европа во шах за 2016 година, екипата на ШК „Алкалоид“ и оваа година амбициозно се подготвува за најсилното клупско шаховско натпреварување во светот – ЕКК (European Club Cup). Турција е домаќин на овогодишното натпреварување ...
toni lazov baku 2016
Шах

Најмладиот член на македонската шаховска репрезентација која лани настапи на Олимпијадата во Азербејџан, Тони Лазов, оваа година имаше одличен настап на Европското првенство во брзопотезен шах што се одржа во Будва, Црна Гора. Лазов кој е член на ШК ...
monika-stojkovska
Шах

Моника Стојковска играше на првата табла за женската репрезентација на Македонија на Шаховската олимпијада што се одржа во Азербејџан, забележувајќи притоа одличен скор од 7 бода во 10 настапи, што и го донесе првиот „бал“ за интер мајстор. ...
proslava-5
Шах

Претседателот на Европската шаховска унија, Зураб Азмајпарашвили, му го врачи пехарот за првото место на Алкалоид во најсилното шаховско натпреварување на Стариот континент. Македонскиот првак засилен со Кинезите Лирен Динг и Јангји Ју, Русите Дмитри Андрејкин и Серхеј ...
alkaloid-proslava
Шах

Шаховската „лига на шампионите“ му припадна на Алкалоид, за прв пат во долгогодишната историја, особено по големите малери кога тимот беше на чекор до тронот во 2009 и 2015 година. Сепак, Алкалоид не се откажа и продолжи да ...
proslava-2
Шах

Шахистите на Алкалоид го освоија турнирот наречен Европски клупски куп во Нови Сад, кој е најелитното клупско натпреварување во шах на Стариот континент. Во последното коло тие ремизираа со руската екипа Легаси Сквер Москва (3:3), а со ист ...