Пливање

Пливање

majkl-felps
Пливање

Мајкл Фелпс (31 година), кој се ,,пензионира”  од активното пливање минатата година како натпреварувач со најмногу златни медаљи на олимписки игри, дури 23 освоени медаљи , донесе ризична животна одлука да се натпреварува против една од најопасните ајкули, ...
andrej stojanovski srebro beograd 2017
Пливање

Македонскиот пливач Андреј Стојанооски е најуспешниот претставник на ПК Бета на „16 Интернационален митинг Трофеј на Белград 2017“, со освоени две сребрени медали на 1500 метри слободно и 400 метри мешано. Стојанооски е светски вице-шампион во конкуренција на ...
angelovski i janevska beta sprint 2017
Пливање

Изминатиот викенд по втор пат се одржа интернационалниот пливачки натпревар „Бета Спринт куп“ на чија што програма беа само најбрзите трки во сите дисциплини (50, 100 и 200 метри). Митингот беше во организација на ПК Бета, а нивните ...
Maraton-Santa-Fe
Пливање

Македонскиот пливачки маратонец Евгениј Поп Ацев ја започна новата сезона во Светската Гран-при серија на ФИНА со трето место на маратонот во Санта Фе, Аргентина. Поп Ацев потврди дека и сезонава ќе се бори за највисок пласман во ...
skiper so mk plivaci
Пливање

Еден од најистакнатите тренери во македонското пливање, Димитрија Поповски – Шкипер, почина во Скопје по кусо и тешко боледување на 76 годишна возраст. Тој ќе остане запаметен како предводник на овој олимписки спорт, кој ги постигна најголемите успеси ...
ljupcho angelovski bronza kranj 2017
Пливање

Пливачката надеж на Македонија, Љупчо Ангеловски, го собори сениорскиот рекорд на 50 метри слободно во 50-метарски базен, пливајќи ја делницата за време од 24 секунди и 13 стотинки. Досегашниот рекорд во големи базени беше сопственост на Мартин Стефановски ...
angelovski-chiara-giavi-2017
Пливање

Со десетдневни подготовки кои се одржуваат во Крањ, како и со учество на два меѓународни митинзи, македонските пливачи ја стартуваа новата сезона. Откако ја спуштија завесата со Новогодишниот митинг во Скопје на 24 декември, екипата на овие подготовки ...
anastasija-bogdanovski-windzor-2016
Пливање

Во текот на 2016 година Анастасија Богдановски го оствари својот дамнешен сон да учествува на Летните олимписки игри, но Рио не беше нејзиниот единствен предизвик. Освен спортските ангажмани, кои оваа година ја однесоа и на Светското првенство во ...
sportist-na-godinata
Евролига Пливање

Кошаркарот на Фенербахче, Перо Антиќ, како и маратонскиот пливач Томи Стефановски ќе ја понесат титулата „Спортист на годината“ во изборот на редакцијата на спортскиот портал „Дерби“. По традиција „Дерби“ прогласува најдобар спортист од поединечните и најдобар спортист од ...
jana-milkovska
Пливање

Македонските пливачи и пливачки од 10 до 14 години изминатиов викенд учествуваа на силниот меѓународен митинг „Свети Никола“ кој се одржа во Ниш, а мора да се потенцира дека големите потенцијали во одлично светло ја претставија нашата земја ...