Олимписки игри

Олимписки игри

Photo credit: EPA/Zoltan Mathe
Олимписки игри

Унгарската престолнина Будимпешта го информираше Интернационалниот олимписки комитет дека поради недостаток на политичка поддршка се повлекува од трката за организација на Летните олимписки игри во 2024 година. Проектот кој започна пред неколку години и ја внесе Будимпешта во ...
EPA/JEON HEON-KYUN
Олимписки игри

Германски Хамбург прв се повлече од најавената кандидатура за организација на Летните олимписки игри во 2024 година, а минатата година тој потег го направи и италијанската престолнина Рим. Иако се очекуваше преостанатите три града (Париз, Лос Анџелес, Будимпешта) ...
olimpijada-brazil-2
Олимписки игри

Откако по завршувањето на Олимписките Игри во Рио де Жанеиро, во јавноста се појавија фотографии од славната „Маракана“, која беше претворена во депонија, сега од Олимпискиот парк стигнуваат уште по фрапантни фотографии. Спортските борилишта на кои се одржуваа ...
Tomas-Bah
Олимписки игри

Главните градови на Унгарија, Франција и најголемата американска метропола на Западниот брег, Лос Анџелес, влегоа во најтесниот избор за домаќин на Летните олимписки игри во 2024 година. Овој расплет уследи откако Извршниот одбор на Интернационалниот олимписки комитет ги ...
tupurkovski
Олимписки игри

Македонскиот олимписки комитет и во иднина ќе биде предводен од страна на досегашниот прв човек д-р Васил Тупурковски. Ова денеска беше одлучено на изборното собрание кое се одржа во хотелот „Александар Палас“ и на кое Тупурковски за прв ...
juzna tribina crveno zolta
Олимписки игри

Спортскиот портал „Дерби“ се обиде да направи сублимат на политичките ветувања во делот што ги тангира спортистите и спортските работници, кои би требало да ги знаат со цел да донесат одлука кому ќе му го доверат својот глас ...
fomochkin
Олимписки игри

Белорусинот Андреј Фомочкин го развеа руското знаме на церемонијата со која беа отворени Параолимписките игри во Рио, а сега поради тој гест на подарок ќе добие стан во центарот на Москва. Фомочкин беше во Бразил како претставник на ...
bahman-golbarnezhad
Олимписки игри

Параолимпијадата во Рио ќе биде официјално затворена со свеченост во која ќе биде вметнат и специјален дел за да му се оддаде почест на Иранецот Бахман Голбарнеџад кој трагично го загуби животот за време на C4-5 велосипедската трка. ...
iran-para
Олимписки игри

Досега во неколку наврати видовме спектакуларни моменти од параолимпијадата во Рио кои само ни покажаа дека големата упорност и желба да се оствари посакуваното можат да ги надминат сите тажни моменти кои на овие спортисти им ги донел ...
mikela-ristovski-2016
Олимписки игри

Атлетичарката Микела Ристоски е нов олимписки шампион во дисциплината скок во далечина, освојувајќи го златниот медал со скок од 5,79 метри, што е нејзин личен рекорд. Оваа спортистка е сопственик на бронзата од претходната Параолимпијада во Лондон, кога ...