Меѓународни настани

Меѓународни настани

Shon-Marfi
Меѓународни настани

Шон Марфи има негатива по првата сесија од дуелот со Рони О’Саливен на Светското првенство во снукер кое се одржува во „Крусибл“ арената, но дефинитивно е сопственик на потегот на денот, но и на досегашниот тек на турнирот ...
OSaliven-Vilson
Меѓународни настани

Светското првенство во снукер традиционално се игра во „Крусибл“ арената во Шефилд, а и годинава најдобрите снукер професионалци се борат за најпрестижната титула во текот на сезоната. Покрај атрактивните потези кои ќе ги има до крајот на турнирот, ...
pingpong
Меѓународни настани

Азиските земји доминираат на светската пинг-понг сцена, па затоа и Азиското првенство кое се одржува во моментов, претставува навистина силен турнир на кој има жестока конкуренција за медалите во сите конкуренции. Светската федерација издвои видео со неколку размени ...
deca-olim
Меѓународни настани

По повод меѓународниот ден на спортот (6 април), Специјалната олимпијада на Македонија започна уникатна програма „Млади атлети“ намената за децата со и без интелектуална попреченост на возраст од 2 до 7 години, а главна цел и фокус е ...
ikas 3
Меѓународни настани

Како што информираа на прес-конференцијата одржана во Агенцијата за млади и спорт, на патеката „Матка“ крај Скопје претстојниот викенд (8 и 9 април) ќе се одржи 49-от традиционален Илинденски кајак слалом – ИКАС. – Со организацијата и поддршката на ...
ping pong
Меѓународни настани

Дуелот меѓу Ли Џи и Хитоми Сато на турнирот „Симастер 2017“ ќе биде запаметен по рекордниот број удари во еден поен, но и дефанзивната игра и бизарната причина поради која поенот е прекинат. Џи и Сато разменија неверојатни ...
Liang-Wenbo
Меѓународни настани

Ако главната вест од Светскиот гран-при снукер турнир денеска е елиминацијата на Рони О’Саливен уште во второто коло, тогаш најневообичаениот потег е дело на Лианг Венбо. На дуелот со Џо Пери, Кинезот со тотално неконвенционален удар се извлекуваше ...
Eugenie Bouchard
Меѓународни настани

Екипата на Њу Ингланд Патриотс во чудесен и драматичен натпревар успеа да слави над Атланта Фалконс и да дојде до титулата во НФЛ лигата. Том Брејди и компанија се изборија за неверојатен пресврт кој ќе биде запишан во ...
sek-1
Меѓународни настани

„Супербоул“ спектаклот донесе плантетарна популарност на големото финале во НФЛ лигата, а воопшто не е случајно што најголемите ѕвезди од различни сфери во спортот се најдоа на лице место во Хјустон со цел во живо да го проследат ...
tom-brejdei
Меѓународни настани

Њу Ингланд успеа на направи пресврт кој не се памети во историјата на НФЛ финалињата и да стигне до петтата шампионска титула, но покрај сензационалното враќање, „Супербоул“ спектаклот сега ни донесе и една необична ситуација која всушност ја ...