Меѓународни настани

Меѓународни настани

Ronnie O'Sullivan2
Меѓународни настани

Најдобрите 16 снукер играчи ја отворија и 2017 година со традиционалниот Мастерс во Лондон, а на еден од трите најпрестижни турнири во годината триумфираше Рони О’Саливен. Најголемата ѕвезда на снукерот во финалето го победи Џо Пери со 10:7 ...
Roni-OSaliven
Меѓународни настани

Снукер фановите со нетрпение го очекуваа почетокот на Мастерсот во Лондон каде најдобрите 16 професионални снукер играчи се борат за престижната титула, а Рони О’Саливен пристигна да го освои рекордниот седми трофеј. Големата ѕвезда на овој спорт влезе ...
roni-osaliven
Меѓународни настани

Снукер великанот Рони О’Саливен останува најпопуларен играч во оваа игра, а својот настап на Мастерсот го најави со интересна изјава со која ги наведе своите вистински приоритети. О’Саливен веќе има шест титули на ова натпреварување, но вели дека ...
grad-skopje
Меѓународни настани

Томи Стефановски пред извесно време влезе во Куќата на славните на пливањето, а успешниот македонски маратонец ја одбележа и денешната церемонија на Град Скопје на која беше прогласен за најдобар спортист на годината. Градот Скопје и оваа година ...
michael-jordan-600x400
Меѓународни настани

Заработувачката на најголемите спортски ѕвезди значително е зголемена последните две децении, а дел од нив во својата кариера, а и по нејзиното завршување, имаат заработено повеќе од 1 милијарда долари. Магазинот „Форбс“ го објави рангирањето на спортистите со ...
makedonija-portugalija
Меѓународни настани

Македонската футсал репрезентација ремизираше со резултат 2:2 против фаворизираната Португалија на подготвителниот турнир кој од понеделникот до денес се одржуваше во Скопје. Нашите репрезентативци имаа водство од 2:0 против силниот противник, но не успеаја да го задржат истото ...
futsal-grupna-300x2002x
Меѓународни настани

Македонската футсал репрезентација денеска го отвори пријателскиот турнир во Скопје кој се одржува во салата „Борис Трајковски“, но за жал не успеа да го направи тоа со победа иако имаше водство од 2:1 до последните секунди од натпреварот ...
(SP) BRITAIN-LONDON-SNOOKER-MASTERS-FINAL
Меѓународни настани

Рони О’Саливен вчера загуби во финалето на Британскиот шампионат од одличниот Марк Селби, но резултатот не значи дека дуелот мина без генијални потези од двете страни. Поразениот О’Саливен во една ситуација имаше блокиран пат кон црвената кугла, но ...
(SP) BRITAIN-LONDON-SNOOKER-MASTERS-FINAL
Меѓународни настани

Снукерот не би бил идентично атрактивен доколку изминатите години главна ѕвезда на овој спорт не беше контроверзниот Рони О’Саливен кој воодушевува со својот талент и квалитет, но истовремено предизвикуваше и многу полемики со одредени потези и изјави. Додека ...
lebron
Меѓународни настани

Големата супер ѕвезда и еден од најдобрите играчи на планетава, Леброн Џејмс  им се приклучи на Мајкл Џордан и Меџик Џонсон и донираше 2,5 милиони долари за изложбата за легендарниот боксер Мухамед Али во новиот Смитсонијан Националниот музеј ...