Екстремни спортови

Екстремни спортови

skot kroksal
Екстремни спортови

Од топлото и сончево време во Јужна Франција, во снегот и мразот на Финска! Атлетите кои ќе се тркаат во екстремниот спуст на лизгалки (Ice Cross Downhill) што се бодува за светското првенство Red Bull Crashed Ice, ќе ...
finale rbci marsej 2017
Екстремни спортови

Американецот Камерон Неш победи на првата трка од светското првенство во екстремен спуст на лизгалки наречено Red Bull Crashed Ice, која се одржа на брегот од Средоземното Море, по безгрешното спуштање низ патеката од вештачки мраз до старото ...
marsej staza rbci 2017
Екстремни спортови

Палми наместо снег и патики наместо чизми ќе бидат дел од атмосферата од отворањето на сезоната од светското првенство во екстремен спуст на лизгалки (Ice Cross Downhill), познато како Red Bull Crashed Ice, што на 14 јануари ќе ...
ilina-arsova-denali-2016-godina
Екстремни спортови

На 20 ноември во скопското кино „Фросина“ (МКЦ) ќе се промовира и прикаже филмот за освојувањето на врвот Денали (6.194 метри) кој оваа година беше освоен од македонските алпинисти Филип Василески и Илина Арсова, првата Македонка што го ...
rijana-aflend-dubai-2016
Екстремни спортови

Ријана Ајфланд, која преку „вајлд карта“ обезбеди започна да се натпреварува во Red Bull Cliff Diving, стигна до совршен крај на нејзината дебитантска сезона до соништата забележувајќи ја петтата победа во седум натпреварувања, со што во стил ја освои титулата ...
dubai-skokovi
Екстремни спортови

Кога дебитантка со „вајлд карта“ се бори за титулата, а најискусниот спортист е два пати повозрасен од најмладиот, дефинитивно е време за ново поглавје. Најдолгата сезона на светската серија доаѓа до крајот и тоа со првото натпреварување што ...
dolderer-las-vegas-2016
Екстремни спортови

Во диво и ветровито финале на сезоната, пилотот Матијас Долдерер беше крунисан како прв Германец кој станал светски првак во светското првенство Red Bull Air Race. Австриецот Мат Хол беше единствениот што можеше да го загрози Долдерер во ...
rijana-ajflend-japonija-2016
Екстремни спортови

Британецот Гери Хант ја осигура рекордната шеста титула во осмата сезона од светската серија Red Bull Cliff Diving, откако неговиот главен конкурент потфрли да се појави на подиумот во Ширахама и да го продолжи притисокот. Додека сите очи ...
rbcd-japan-preview-2016
Екстремни спортови

Претпоследниот настан од календарот на светската серија Red Bull Cliff Diving предвидува борбата за титулата да се случи во природниот резерват Ширахама, сместен во Санданбеки висорамнината. Лоцирана на југот од најголемиот јапонски остров Хоншу, Ширахама се наоѓа 160 километри ...
ivana-spanovic-redbullring
Екстремни спортови

Српската атлетичарка Ивана Шпановиќ ја заокружи сезоната во која ги постигна најголемите резултати во кариерата (бронза на Олимпијада, сребро на светско првенство, освојување на Дијамантската лига), за сето тоа да го запечати со возење болид на австриската патека ...