Атлетика

Атлетика

EPA/OLIVER WEIKEN
Атлетика

Германскиот атлетичар Флоријан Гаул имаше непријатен инцидент на Европското атлетско првенство во сала кое се одржува во Белград. Натпреварувачот во дисциплината скок со стап наместо рутински скок за време на загревањето, заврши со скршен реквизит, а притоа заработи ...
angus-meldon
Атлетика

Досега во неколку наврати сме биле сведоци на необични потези на атлетичарите поради кои на крајот останувале без освоеното прво место, но ако тоа најчесто се случува поради неточното броење на круговите, последната ситуација која ни пристигнува од ...
EPA/MAXIM SHIPENKOV
Атлетика

Руската атлетска репрезентација ќе го пропушти претстојното Светско првенство во Лондон откако Интернационалната федерација ја продолжи суспензијата поради државната програма за користење допинг. ИААФ ја суспендираше Русија во ноември 2015 година, по што руските атлетичари ја пропуштија Олимпијадата ...
EPA/YOAN VALAT
Атлетика

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да забрани влез во САД на жители на седум земји предизвика многу реакции на американска територија, но и во целиот свет. Еден од првите спортисти кои јавно реагираше поради ваквиот потег е ...
usain-bolt-jamaica
Атлетика

Големиот шампион Јусеин Болт е разочаран што остана без една од своите златни медали и без хет-трикот на три олимписки игри во низа. Како што е познато најбрзиот човек на планетава мораше да го предаде златниот медал освоен ...
bolt
Атлетика

Најбрзиот човек на планетава, Јусеин Болт остана без перфектниот учинок и трите хет-трика во низа на Олимписките Игри. На легендарниот спринтер од Јамајка му е одземен златниот медал од игрите во Пекинг во 2008 година, но не поради ...
bolt-london
Атлетика

Јусеин Болт ја заокружи и 2016 година како најбрз човек на планетата, а со успесите на атлетските патеки само ја зацврсти својата уникатна позиција меѓу фановите на овој спорт. Спринтерот од Јамајка е познат и по својата активност ...
tajson-gej
Атлетика

Семејството на американскиот атлетичар Тајсон Геј денеска е во шок по информацијата дека неговата 15-годишна ќерка Тринити е убиена на улиците на градот Лексингтон во сојузната држава Кентаки. Првичните информации на американските медиуми посочуваат дека Тринити настрадала откако ...
Bruno-Hortelano
Атлетика

Шпанецот Бруно Ортелано доживеа голема популарност откако стана европски атлетски шампион во дисциплината 200 метри, но уште повеќе поради фактот што дозна за освојувањето на златото од новинарката која правеше интервју со него по трката во Амстердам. За ...
Sandra-Perkovic
Атлетика

Сандра Перковиќ и Ивана Шпановиќ доминираа во своите дисциплини во Дијамантската атлетска лига, а по митингот во Цирих и дефинитивно беа крунисани за нови шампионки во фрлање диск, односно скок во далечина. Хрватката и Србинката и досега го ...