Атлетика

Атлетика

bolt-london
Атлетика

Јусеин Болт ја заокружи и 2016 година како најбрз човек на планетата, а со успесите на атлетските патеки само ја зацврсти својата уникатна позиција меѓу фановите на овој спорт. Спринтерот од Јамајка е познат и по својата активност ...
tajson-gej
Атлетика

Семејството на американскиот атлетичар Тајсон Геј денеска е во шок по информацијата дека неговата 15-годишна ќерка Тринити е убиена на улиците на градот Лексингтон во сојузната држава Кентаки. Првичните информации на американските медиуми посочуваат дека Тринити настрадала откако ...
Bruno-Hortelano
Атлетика

Шпанецот Бруно Ортелано доживеа голема популарност откако стана европски атлетски шампион во дисциплината 200 метри, но уште повеќе поради фактот што дозна за освојувањето на златото од новинарката која правеше интервју со него по трката во Амстердам. За ...
Sandra-Perkovic
Атлетика

Сандра Перковиќ и Ивана Шпановиќ доминираа во своите дисциплини во Дијамантската атлетска лига, а по митингот во Цирих и дефинитивно беа крунисани за нови шампионки во фрлање диск, односно скок во далечина. Хрватката и Србинката и досега го ...
jelena-isinbaeva-3
Атлетика

Поранешната светска и олимписка шампионка Јелена Исинбаева соопшти дека се пензиониора, еден ден откако беше избрана во комисија на Меѓународниот олимписки комитет. 34-годишната атлетичарка беше дел од рускиот тим, кој беше суспендиран и не можеше да настапи на ...
Ajana
Атлетика Олимписки игри

Од денеска на Олимписките игри во Рио се активираа и атлетичарите, па започнаа и првите квалификациски рунди во повеќе дисциплини, проследени со распределба на првите комплети медали. Токму на трката на 10.000 метри во женска конкуренција на која ...
bolt-london
Атлетика

Јусеин Болт очигледно ги надмина проблемите со повредата, па вчера се врати на атлетските патеки победувајќи на трката на 200 метри на митингот од Дијамантската лига во Лондон. Разговорот со новинарите, најбрзиот човек на светот го искористи и ...
Kendra-Harison
Атлетика

Американската атлетичарка Кендра Харисон, постави нов светски рекорд во дисциплината 100 метри со пречки, соборувајќи го досега најдоброто време кое беше актуелно од 1988 година. Големиот успех Харисон го постигна на митингот од Дијамантската лига во Лондон, победувајќи убедливо ...
usain-bolt1
Атлетика

Најбрзиот човек на светот, Јусеин Болт ја поддржа суспензијата за руските атлетичари за Олимписките игри во Рио Де Жанеиро. Имено денеска Судот за арбитража во спортот (КАС) ја потврди суспензијата од ИААФ, па игрите во Бразил ќе поминат ...
Usain-Bolt
Атлетика

Шесткратниот освојувач на златен медал на Олимпијадите и светски рекордер во спринтерските дисциплини, Јусеин Болт е подготвен за митингот од Дијамантската лига во Лондон. Болт ќе настапи на утрешната трка на 200 метри во Лондон и тоа за ...