СПОРТ ПЛУС

СПОРТ ПЛУС

niko
Одбојка

Капитенот на нашата сениорска одбојкарска репрезентација, Никола Ѓоргиев е прогласен за најкорисен играч во јапонскиот шмапионат. Тој со неговиот Тореј Ароус освои се што можеше да се освои, прво во финишот на минатата година беше „собран“ Царскиот Куп, ...
nikola gjorgiev
Одбојка

Капитенот на нашата одбојкарска репрезентација, Никола Ѓорѓиев со неговиот Торај Ероус дојде до двојната круна во Јапонија. Откако во финишот на минатата година го освои Царскиот трофеј, нашиот Нико заедно со соиграчите победија и во домашниот шампионат и ...
EPA/Terje Bendiksby
Зимски спортови

Австриецот Штефан Крафт денеска постигна нов светски рекорд, комплетирајќи скок долг 253,5 метри за време на натпреварот од Светскиот куп во ски-скокови во Викерсунд, Норвешка. Крафт го обезбеди најдолгиот скок во историјата на тимското натпреварување, соборувајќи го 20 ...
van rosmalen vs dimitrov
Боречки спортови

Македонскиот ММА-борец Ристо Димитров загуби од Холанѓанецот Робин Ван Росмален, светски шампион во кик-бокс на промотерската серија „Глори“, кој ја пренасочи кариерата кон ММА борбите. Настанот во Атина претставуваше 28. борба на промоцијата „Фајнал Фајт“ која што во ...
risto dimitrov churino atina 2017
Боречки спортови

Македонскиот ММА-борец Ристо Димитров – Чурино денеска во Атина ќе влезе во рингот против големата холандска ѕвезда Робин Ван Росмален, како дел од настанот што го организира промоцијата „Фајнал фајт“. Битолчанецот Димитров ја гради својата професионална кариера од ...
17211869_1382628345092103_6529254468991431298_o
Боречки спортови

Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Марјан Спасески денеска оствари средба со претставниците на Таеквондо репрезентацијата на Македонија, која постигна одлични резултати на неодамна завршениот Г-1 турнир, кој изминатиот викенд се одржа во Софија, Бугарија. Станува ...
1EB048C200000578-3347386-The_boxer_has_attracted_controversy_for_his_views_on_homosexuali-a-7_1449386618489
Боречки спортови

Боксот останува побогат за уште едно врвно име откако Тајсон Фјури обелодени дека е подготвен да се врати во рингот. Британецот во 2015 година го победи Владимир Кличко, но неколку месеци подоцна сите титули му беа одземени бидејќи ...
angelovski i janevska beta sprint 2017
Пливање

Изминатиот викенд по втор пат се одржа интернационалниот пливачки натпревар „Бета Спринт куп“ на чија што програма беа само најбрзите трки во сите дисциплини (50, 100 и 200 метри). Митингот беше во организација на ПК Бета, а нивните ...
PinkPanter-Vojvodina
Боречки спортови

Боксерскиот клуб Пинк Пантер од Штип загуби во воведното коло на регионалната боксерска лига, но резултатот 10:6 во корист на поискусните гости од тимот на Војводина/Спартак покажува дека македонскиот претставник допрва ќе има значајна улога во регионот. Викендов ...
EPA/PETER SCHNEIDER
Зимски спортови

Марсел Хиршер триумфираше на денешниот велеслалом во Крањска Гора, а со оваа победа го обезбеди новиот трофеј, односно Големиот кристален глобус во Светскиот куп во алпско скијање. Теоретски потврдената прва позиција значи дека Австриецот шеста година по ред ...