Светски првенства

Светски првенства

reprezentacija i falanga
Светски првенства

Македонската ракометна репрезентација во саботата во Албервил (Франција)  го заврши својот петти настап на Светските првенства. И овој пат нашиот дострел беше осминафинале со тоа што сега пред нас се испречи селекцијата на Норвешка која заслужено не совлада ...
vujovic press polu-nasmean
Светски првенства

Селекцијата на Катар направи огромно изненадување и од мундијалот во Франција го исфрли европскиот шампион Германија што значи што четвртфиналето ќе игра со Словенија. Изненадувачкиот резултат со две раце го прифатија Словенците и нивните навивачи, но нивниот селектор ...
cindric-1
Светски првенства

Хрватската ракометна репрезентација се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство во Франција, откако подмладената селекција предводена од селекторот Бабиќ славеше против незгодниот Катар со 21:19. Популарните „каубои“ стигнаа до победата благодарение на разликата која ја обезбедија уште во ...
Miha-Zarabec
Светски првенства

Комплетирањето на осминафиналната рунда на Светското првенство во Франција ги одреди и четвртфиналните парови, а организаторот веќе ги потврди и точните термини во кои ќе се играат четирите натпревари. По еден ден пауза, на 24. јануари од 17 ...
Horvat
Светски првенства

Хрватска е последниот патник во четвртфиналето на Светското ракометно првенство во Франција, а визата за пласман меѓу осумте најдобри ја извади со победата од 21:19 над Египет. Фаворитот доминираше во првото полувреме кое го доби со резултат 13:7, ...
Kavticnik7
Светски првенства

Словенија убедливо ја победи Русија за пласман во четвртфиналето на СП во Франција, а сега следна пречка за избраниците на Веселин Вујовиќ е Катар кој денеска ја шокираше Германија. Актуелниот светски вицешампион е добар познаник на Словенците откако ...
IHF Men?s Handball World Championship 2017
Светски првенства

Франција ја оправда улогата на фаворит во мундијалското осминафинале против Исланд, а една интересна секвенца од телевизискиот пренос доби публицитет пред се во француските медиуми. Во периодот кога низ светот голема популарност има таканаречениот „манекин“ предизвик, еден прекин ...
IHF Men?s Handball World Championship 2017
Светски првенства

Германија влезе во осминафиналето против Катар како голем фаворит, но на крајот азискиот го шокираше европскиот шампион, победувајќи го со 21:20 и ја направи најголемата сензација во оваа фаза од СП во Франција. Во првото полувреме беа постигнати ...
Ungarija
Светски првенства

Ракометната репрезентација на Унгарија неочекувано го освои само четвртото место во својата група на СП во Франција, па иако влезе како аутсајдер во дуелот со Данска, успеа да го елиминира актуелниот олимписки шампион победувајќи го со 27:25. Унгарците ...
Cervar-Island
Светски првенства

За „Дерби“ од Албервил, Александар Табаковски Лино Червар е оптимист дека Македонија ќе продолжи да се развива и да добива нов лик под негово водство. На последната прес конференција во Албервил, Хрватот ги издвои нештата кои ќе имаат ...