Репрезентација

Репрезентација

izvlekuvanje
Репрезентација

Младите македонски ракометни селекции до 20 и 18 години денеска ги дознаа противниците за ЕХФ шампионатите во 2018 година. Нашите ракометари до 20 години на турнирот што ќе се одигра во Скопје ќе настапува во групата Б заедно ...
timeout-mkd-u21
Репрезентација

Младата македонска ракометна репрезентација доживеа пораз од Катар на вториот пријателски меч во Доха. Избраниците на Иле Темелковски за разлика од вчера како славеа со пресврт во вториот дел (25-24). овој пат не успеаа да излезат на крај ...
u 21
Репрезентација

Младата машка ракометна репрезентација оствари победа над Катар од 25-24 во првата од двете подготвителни средби за Светското Првенство кое во втората половина на месец јули ќе оддржи во Алжир. Нашите надежи дојдоа до триумф благодарение на многу ...
EPA/GEORGI LICOVSKI
Репрезентација

Управниот Одбор на РФМ излезе со убава вест за македонската ракометна репрезентација. Тие на седница на Управен одбор изгласале и донеле одлука за награда на ракометарите за успешните настапи во квалификациите. Со тоа, селекторот Раул Гонзалес и македонските репрезентативци ...
u 21
Репрезентација

Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов, заедно со Генералниот Секретар, Филип Милошевски и Директорот на Агенцијата за Млади и Спорт на Р.Македонија, Дарко Каевски, беа присутни на последниот тренинг на Младинската репрезентација на Македонија (до 21 ...
temelkovski
Репрезентација

Селекторот на младинската селекција на Македонија, Илија Темелковски денеска го направи конечното скратување на списокот на играчи кој од 19 се намали на 16. Македонскиот предводник ги селектираше 16-те јунаци кои утре ќе отпатуваат за Доха по повод ...
taleski-skok-sut-vs-polska-u21
Репрезентација

Младата македонска ракометна репрезентација наредниот месец ја очекува наста на Светското првенство во Алжир, натпреварување на кое селекторот Илија Темелковски сепак ќе може да смета на бомбардерот Филип Талески. Оваа информација ја потврди РФМ, постигнат е договор со ...
EPA/GEORGI LICOVSKI
Репрезентација

За репрезентацијата на Македонија ова е десетто големо натпреварување. Успешната сага започна во далечната 1998 година каде со предводникот македонската ракометна легенда Пепи Манасков,  за прв пат настапивме на Европското првенство и успеавме да освивме само еден бод ...
borko-prst-u-nebo-vs-island-2017
Репрезентација

Македонија со убедлива победа над Чешка ги заокружи успешните квалификации за ЕП во Хрватска, а Борко Ристовски беше еден од најдобрите поединци на теренот и со своите одбрани го откажа противникот од позитивен резултат во Скопје. Нашиот голман ...
reprezentacija-trening
Репрезентација

Сениорската ракометна репрезентација вечерва со победата над Чешка од 33-20 дојде до билет за Европскиот шампионат во Хрватска кој се игра наредната година. Ние со оваа победа дојдовме и до првата позиција во нашата група, успех кој во ...