Македонија

Македонија

IHF Men?s Handball World Championship 2017
Македонија

Капитенот на македонскиот ракометен тим, Кирил Лазаров, секогаш се издвојувал со своите визионерски изјави и често знаел да погоди кога анализирал на разни ракометни теми. Овој пат, „Дерби“ го контактираше Лазаров за да го потсети на неговата изјава ...
obradovic
Македонија

Српскиот ракометар Немања Обрадовиќ одамна ги договори личните услови со полскиот клуб Орлен Висла, но барем засега не можеше официјално да го засили овој тим, поради фактот што се уште имаше обврски кон македонскиот вицешампион Металург. Како што ...
marko kobetic vs besiktas vo struga 2017
Македонија

Последниот ден од разигрувањето по групи донесе очекуван триумф на Металург над Струга со 43:11 (21:7), но главна сензација беше триумфот на Охрид над вице-првакот на Шведска со 28:27 (16:14). Адамовиќ и Кобетиќ беа најефикасни кај Охрид со ...
blazeski vs besiktas struga 2017
Македонија

Ракометниот тим на Охрид прокнижи можеби очекуван пораз од турскиот шампион Бешикташ, меѓутоа изненади со парирањето во првото полувреме и неизвесноста во мечот до 45 минута. Охриѓани имаа голема поддршка и од навивачите, натпреварот се играше „гол за ...
pesevski zarko vo struga 2017
Македонија

Ракометарите на Лино Червар имаа бледо издание во првиот натпревар што го одиграа на традиционалниот турнир во Струга, не успевајќи да го совладаат францускиот Шартр кој е лански победник, па конечниот резултат е 22:28 (12:17). Червар одигра речиси ...
Rajn Nekar-Vardar
Македонија

Ракометарите на македонскиот и европски шампион Вардар го доживеаја вториот пораз на турнирот во Гумерзбах. Денеска поуспешни од „црвено-црните“ беа ракометарите на Рајн-Некар Левен кои го добија натпреварот со убедливи 34:25. Германскиот тим доминирал во најголем дел од ...
eurofarm
Македонија

Амбициозниот ракометен прволигаш Еурофарм Работник ги започна подготовките за новата натпреварувачка кампања. Тренерот Андон Бошковски во овој период ќе работи со своите избраници во Битола, потоа ќе се замине во Маврово за да во третата фаза се играат ...
cervar neloski kolev
Македонија

Судбината на Марко Нелоски беше нејасна откако играчот кој беше дел од младата репрезентација што избори пласман меѓу осумте најдобри на Светското првенство во Алжир, не се појави на првиот тренинг на Металург. Се очекува наскоро оваа мистерија ...
Metalurg-start3
Македонија

Тимот на Металург денес ќе започна подготовките за новата сезона. На првата средба го немаше тренерот Лино Червар, па неговата обврска ја завршија неговите помошници Ацо Јовиќ и Петар Мисовски. На денешната прозивка се појавија сите играчи кои ...
vardarci- pat
Македонија

По еднонеделно тренирање во Скопје ракометарите на Вардар предводени од Раул Гонзалес заминаа за Словенија каде ќе се подготвуваат на Крањска Гора. На висински подготовки отпатуваа 20 ракометари вкклучувајќи ги тука новото засилување Даинис Криштопанс, плус младите Даниел ...