Европски првенства

Европски првенства

kire lazarov so topka vs polska
Европски првенства

Нашиот најдобар ракометар, Кире Лазаров одигра одлично на двата мајски квалификациски дуели против Исланд за пласман на Европското првенство во Хрватска кое ќе се одржи наредната година. Тој на дуелите во Скопје и Рејкјавик даде вкупно 19 гола, ...
borko_vs_ceska_2015
Европски првенства

Сениорската ракометна репрезентација на Македонија претходната седмица одигра два меча против Исланд во квалификациите за пласман на европскиот шампионат во Хрватска кој е на програмата наредната година. На тие средби остваривме победа и пораз со што сите четири ...
Lazarov-Island
Европски првенства

Македонската сениорска репрезентација изминатиов период одигра два натпревари од квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска во 2018 година, противник ни беше селекцијата на Исланд со која си поделивме по два бода на средбите во Скопје и ...
talant-dusebaev
Европски првенства

Репрезентацијата на Полска синоќа одигра нерешено, 27:27 против селекцијата на Белорусија, а овој нов разочарувачки резултат ќе донесе огромни промени во ракометната структура во оваа земја бидејќи со октазно решение излезе Талант Душебаев. Ценетиот стручњак не го криеше ...
EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Европски првенства

Исланд со минимална победа над Македонија останува во игра за пласман на ЕП во Хрватска, а по мечот во Рејкјавик, свој коментар за средбата и ситуацијата имаше еден од домашните репрезентативци, Арнор Атласон. – Одигравме навистина тежок натпревар, ...
EPA/GEORGI LICOVSKI
Европски првенства

Македонската сениорска ракометна репрезентација вечерва во Рејкјавик го доживеа вториот пораз во квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска во 2018 година. Нашите ракометари загубија минимално од Исланд од 30-29, во натпревар во кој можевме да извлечеме ...
EPA/GEORGI LICOVSKI
Европски првенства

Македонија успеа да излезе на крај со Исланд и да им одржи лекција на „рибарите“ во првиот од двата предвидени мечи во рок од само неколку дена, но во сета таа еуфорија меѓу нашите ракометари, но и пофалбите ...
lazarov aftergol 2017
Европски првенства

Капитенот на националниот ракометен тим, Кирил Лазаров, како и во многу други наврати испрати јасна и длабока порака преку медиумите дека не треба да се водиме од ниски страсти, туку да се грижиме дали Македонија победува или не. ...
borko prst u nebo vs island 2017
Европски првенства

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, беше дел од победничката формула за триумф на Исланд во квалификациите за Европското првенство во 2018 година. Чуварот на мрежата во Барселона го оценува првиот натпревар со Исланд како солиден, а ...
raul gonzales glavobolki 2017
Европски првенства

Македонија прв пат во својата историја има шпански стратег на репрезентативната клупа, а Раул Гонзалес дебитираше со победа над Исланд од 30:25. Веднаш по натпреварот, тој изјави дека му е потребно време бидејќи ова му е прв пат ...