Европски првенства

Европски првенства

Mukaetov-sobranie
Европски првенства

Ракометната федерација на Македонија потврди дека ќе поднесе заедничка кандидатура со Словенија за организација на Европските првенства во машка конкуренција во 2022 и 2024 година. Нашата федерација веќе официјално ја испратила кандидатурата за овие два турнирир, а во ...
gjorgji_nachevski_and_slave_nikolov
Европски првенства

Нашите Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се најдоа на списокот на номинирани официјални лица за Европското првенство кое на почетокот на следната година (12-28 јануари) ќе се одржи во Хрватска. Во сегашната група се 14 судиски парови кои ...
EPA/GEORGI LICOVSKI
Европски првенства

Македонија се најде во група со Словенија, Црна Гора и Германија на Европското ракометно првнество кое ќе се игра во Хрватска на почетокот на 2018 година, а ако веќе беше познато дека отворањето ќе го имаме со селекцијата ...
Photo credit: V. Michel, France Handball 2017
Европски првенства

Десното крило на ракометната репрезентација на Македонија, Гоце Георгиевски, става акцент на првиот дел од натпреварите по група во обидот да ја анализира ждрепката за европското ракометно првенство во Хрватска во јануари 2018 година. Македонија ќе игра во ...
borko prst u nebo vs island 2017
Европски првенства

Репрезентативниот голман Борко Ристовски ја коментираше за „Дерби“ ждрепката за ЕП 2018, каде што Македонија се најде во групата Ц, заедно со актуелниот првак Германија, бронзената Словенија од светското првенство во Франција, како и со Црна Гора која ...
rade-mijatovic
Европски првенства

Голманот на Црна Гора, Раде Мијатовиќ смета дека неговата репрезетанција добила тешки противници на ЕП во Хрватска, можело да поминат полесно, но од друга страна можело да добијат и многу потешки противници. Црна Гора се најде во групата ...
vujo-nasmean
Европски првенства

Ждребот за ЕП во Хрватска сакаше Македонија да се најде во група со Германија, Црна Гора и Словенија, чиј селектор Веселин Вујовиќ тврди дека е задоволен од противниците. -Добивме група составена од селекции од поранешна Југославија, па сите ...
Kristijan-Prokop
Европски првенства

Македонската машка ракометна репрезентација денеска ги доби своите противници за групната фаза на ЕП во Хрватска, а наши ривали ќе бидат селекциите на Словенија, Црна Гора и актуелниот европски шампион Германија. Првите реакции пристигнаа и од Германија, а ...
Lazarov-Island
Европски првенства

По извлекувањето на групите за Европското првенство во Хрватска, беше јасно дека македонската ракометна селекција своите натпревари ќе ги игра во Загреб, а набрзо по завршувањето на церемонијата беше доставен и првичниот распоред според кој ќе се води ...
mihael viderer zdrepka
Европски првенства

Претседателот на ЕХФ, Михаел Видерер, во своето обраќање во загребската сала „Ватрослав Лисински“ пред жребањето за Европското ракометно првенство во 2018 година најави дека ова ќе биде последен случај каде што ќе играат 16 екипи поделени во четири ...