РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

Vardar-Podravka
Македонија

Ракометарките на ЖРК Вардар ја остварија и втората победа во регионалната ВРХЛ лига, а денеска македонскиот првак беше подобар од Подравка со убедливи 30:19. Натпреварот се играше во Копривница, Хрватска, каде викендов се игра вториот ВРХЛ турнир на ...
kiro
Свет

Ракометарите на Барселона забележаа уште една рутинска победа во шпанското првенство, овојпат пред сопствените навивачи и против екипата на Морацо со резултат 37:19. Првото полувреме заврши со резултат 15:10, а во второто Каталонците беа уште понемилосрдни кон противничкиот ...
vardar
СЕХА лига

Македонскиот шампион Вардар беше најдобар во регуларниот дел во СЕХА лигата, но вистинскиот предизвик и тест „црвено-црните“ ќе го имаат на завршниот турнир кој годинава ќе се одржи во Брест, Белорусија. Од СЕХА веќе потврдија оти турнирот е ...
EPA/ADAM WARZAWA
Свет

Црногорската ракометна репрезентација неодамна доби нов селектор, но очигледно српскиот стручњак Драган Ѓукиќ нема да го има целосниот планиран потенцијал за претстојните официјални натпревари. Ова откако Црногорската ракометна федерација добила официјално известување од Вуко Борозан и Небојша Симиќ ...
mirkulovski2
Свет

Вецлар е се подалеку од излез во Европа наредната натпреварувачка сезона, откако тимот во кој настапува и нашиот Филип Миркуловски претрпе нов пораз во Бунедслигата, овојпат од екипата на Фуксе Берлин. „Зелените“ едноставно не беа во ниту еден ...
Vardar
Европски купови

Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите. Ова е големо признание за македонскиот шампион како и за македонскиот ракомет. РК Вардар до ова признание дојде благодарение ...
raul gonzales vs barselona 2015
Репрезентација

Тренерот на РК Вардар, Раул Гонзалес, според гласините во ракометните кулоари изби на пол позиција пред другите кандидати за испразнетото селекторско место во ракометната репрезентација на Македонија, но во телефонското мини-интервју за „Дерби“ инсистираше дека преговорите допрва претстојат. ...
gonzales_vardar-678x381
Репрезентација

По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, би можел да ја преземе селекторската улога во македонската ракометна репрезентација. Во ракометните кругови се шпекулира дека тој би требало да има разговор со РФМ, ...
narcis-omejer
Европски првенства

Француската ракометна репрезентација ќе остане значително ослабена, откако од репрезентативниот дрес се откажуваат иконите на селекцијата Тјери Омејер и Даниел Нарцис. Како што пренесуваат медиумите во Франција веќе утре двајцата ќе имаат прес-конференција за медиумите каде ќе потврдат ...
vardar
СЕХА лига

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар ќе има можност да дојде до третата титула во СЕХА лигата во Брест, Белорусија. Оваа информација беше објавена денеска од страна на лигата дека завршниот турнир во ова натпреварување ќе се одржи за ...