МАГАЗИН

МАГАЗИН

ars libris so derbi logo 600
Игри на среќа

На 27 февруари спортскиот портал „Дерби“ го прославува својот роденден, а оваа година тоа е нашата четврта радост. Во 2013 година започна сонот што не води напред, визија да изградиме медиум што ќе има своја улога на македонската ...
sport reality veles 001
Исхрана и вежбање

Урбаниот животен стил и безбројните спортски стилoви секогаш се совршен спој и синоним на модерниот свет и култура. Во Велес, познат по урбаната спортска култура која сè повеќе се зголемува, со ентузијазам се следи ваквиот стил на живеење. ...
forza
Исхрана и вежбање

Никогаш не е лош момент за обновување на спортската гардероба, особено за време на новогодишните празници и во периодот по нив кога се актуелни бројните попусти и акции. Спортскиот животен стил, како никогаш до сега, изминативе неколку години ...
Nikola-Sekulov2
Италија Млади спортисти

Македонскиот фудбалски потенцијал Никола Секулов, кој настапува во редовите на гигантот Јувентус, постигна гол во гостинската победа на „бјанконерите“ над Про Верчели со 4:0. Натпреварот е одигран во рамките на италијанското У-15 првенство, а Јувентус со убедлив триумф ...
Vane-Tasevski
Италија Млади спортисти

Италијанскиот прволигаш Сасуоло е сериозно заинтересиран за ангажирање на струмичанецот Ване Тасевски, објави „сдк.мк“. Талентираниот македонски фудбалер десетина години живее во Пјаченца, Италија, а со настапите во локалниот клуб Про Пјаченца, го привлекол вниманието и на поголемите клубови. ...
jaguar land rover fabrika
Автомобили

Компанијата „Јагуар Ленд Ровер“ ја потврди титулата „Најголем британски производител на автомобили“ истакнувајќи се со својата продукција во 2016 година која беше исклучително успешна за фирмите од Обединетото кралство. Здружението на авто производители и трговци (ЅММТ) извести дека ...
fitness
Исхрана и вежбање

Спортувањето не е толку тешко колку што изгледа, а научно е докажано дека триесет минути вежбање дневно се доволни за да бидете здрави и во форма. А ако се уште не сте уверени во придобивките од вежбањето, прочитајте ...
slika-1
Македонија Млади спортисти

Фудбалската федерација на Македонија по повод педесет годишнината од основањето на ДСУ за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“ – Скопје присуствуваше на свечената приредба изведена од страна на учениците од образовната институција. Во рамките на манифестацијата директорот на ...
kire
МАГАЗИН

Капитенот на сениорската машка ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и првиот женски тениски рекет, Лина Ѓорческа се прогласени за најдобрите спортисти на Македонија за 2016 година во изборот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Сојузот на Спортски ...
nikola-sekulov1
Италија Млади спортисти

Големиот македонски фудбалски талент, Никола Секулов, денеска го решил големото италијанско дерби меѓу Интер и Јувентус на пријателски натпревар на екипите за играчи до 15 години кој бил одигран на ниво на првенствен дуел во Милано. Според информациите ...