Репрезентација

Репрезентација

davitkov
Репрезентација

Македонија оствари победа над Португалија на првиот натпревар од турнирот во Скопје со 52:47, резултат кој не е својствен за кошаркарски натпревари и докажува дека главна улога играле одбраните, додека значајно потрфлил нападот. -Бевме одлични во одбраната, но ...
Makedonija-Portugalija1
Репрезентација

Македонската машка кошаркарска репрезентација оствари победа над Португалија (52:47), за успешен старт на тридневниот турнир кој под името „Трофеј Македонија“ се одржува во Скопје. Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го загубија првиот период со 18:15, но во продолжение ...
serafimov
Репрезентација

Македонската репрезентација до 20 години предводена од селекторот Мирко Петрески групната фаза ја завршија на третото место на табелата со скор од две победи и два порази и сега ќе  разигруваат против Косово во борбата за пласман од ...
efremovski
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години со убедлива победа над Малта од 99-60 ја заврши групната фаза на Европското првенство (Дивизија Б) што се одржува во Романија. Нашите надежи дојдоа до втората победа во групата Ц со доминатна ...
MKD-Bug1
Репрезентација

Селекторот на машката македонска кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитко се соочува со сериозен проблем. Најмногу од тоа што се плашеше и тоа се случи. Џордан Теодор заработи повреда и тоа хематом на мускулот, а веднаш после него на повреда ...
serafimov
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години загуби од домаќинот Романија со 68-63 на Европското првенство (Дивизија Б). На средбата во Орадеа избраниците на Мирче Петрески добро се носеа со домаќинот, меѓутоа првата четвртина која ја загубивме со 18-12 ...
igor-penov
Репрезентација

Игор Пенов, македонскиот репрезентативец кој беше на поширокиот список на селекоторот Јорданчо Давитков, не е веќе дел од репрезентацијата. Пенов одлуката ја донел во заеднички разговор и договор со селекторот Давитков. Пенов во подготвителниот период доби шанса во ...
robev
Репрезентација

Младата македонска кошаркарска репрезентација доживеа висок пораз од Грузија на вториот меч на Европското првенство – Б дивизија во Романија. Избраниците на Мирче Петрески беа комплетно надиграни од противникот и во Орадеа загубија со 78-48. Најлошо одигравме во ...
MKD-Bug1
Репрезентација

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја запиша првата победа во подготовките за претквалификациите за Светското првенство во 2019 година. Избраниците на Јорданчо Давитков вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ја надиграа селекцијата на Бугарија со 80-70 со што покажаа дека ...
mladinci-20
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрензетација до 20 години со победа над Албанија го стартуваше Европското првенство – Б дивизија во Романија. Нашите надежи го победија западниот сосед по продолжението со 62-54. Во регуларниот дел мечот заврши 50-50, но во дополнителните ...