Репрезентација

Репрезентација

Jordan Theodore
Репрезентација

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација почнува ново поглавје во кое главниот збор ќе го има Јорданчо Давитков кој по се изгледа ќе добие одлично засилување и тоа во името и делото на Американецот, Џордан Теодор. Станува збор за 27-годишен ...
grupna podgotovki
Репрезентација

Македонската кошаркарска федерација минатата седмица го назначи Јорданчо Давитков  за нов предводник на сениорската репрезентација во машка конкуренција, а пак денеска беа потврдени оние кои ќе му бидат први помошници со што е комплетиран стручниот штаб. Станува збор ...
davitkov i zeljo obradovic dubai 2016
Репрезентација

Новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков, во првото интервју за „Дерби“ по назначувањето на новата функција одби да даде розови ветувања за иднината, но вети дека ќе се зафати со работа за да ја расчисти ситуацијата. ...
joco davitkov
Репрезентација

Македонската кошаркарска федерација на минатонеделното Собрание и официјално го разреши Драган Раца од селекторската функција, а официјално го потврди неговиот наследник преку официјално соопштение. Името на Јорданчо Давитков секако е добро познато на комплетната спортска јавност со оглед ...
mirkulovski-1
Репрезентација

Филип Миркуловски беше третиот член од македонската ракометна репрезентација кој ги соопшти своите очекувања од претстојното Светско првенство кое ќе се игра во Франција, а покрај тоа што ја потенцираше добрата физичка подготвеност, искусниот „Жути“ побара од своите ...
mk
Репрезентација

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација пред неколку денови ги дозна противниците за претквалификациите за Светското првенство во Кина, тоа се селекциите на Косово и Естонија. Сега е познат и распоредот на натпревари и како ние ќе пробаме да дојдеме ...
grupna podgotovki
Репрезентација

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација ги доби противниците за претквалификациите за Светсткото првенство во Кина кое ќе се одржи во 2019 година. Тринаесет селекции беа поделени во четири барабани на денешната ждрепка во Прага со тоа што „црвено-жолтите“ беа ...
mk
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде сместена во вториот шешир на претстојната ждрепка во претквалификациите за Светското првенство закажано за 2019 година во Кина. Церемонијата ќе се одржи во Прага во сабота, во претквалификациите ќе учествуваат вкупно 13 репрезентации ...
mkgb003
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација изминатава недела стави крај на разочарувачките квалификации за пласман на Европското првенство во 2017 година, но за среќа, катастрофалните резултати на тимот кој го предводеше Драган Раца нема да имаат толку големи последици како што ...
009 (1)
Репрезентација

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација доживеа тежок удар, откако не успеа да се пласира на Европското првенство кое е на програмата наредната година. Ние во група со Унгарија, Велика Британија и Луксембург забележавме само две победа и тоа над ...