Македонија

Македонија

ante nazor
Македонија

МЗТ Скопје ја одбрани титулата во домашниот шампионат, а за тоа голема заслуга има хрватскиот стратег Анте Назор кој со својот квалитет, енергија и упорност успеа да го надигра Драган Николиќ и Карпош Соколи и со 3-2 да ...
MZT-Karpos-majstorka2
Македонија

Карпош Соколи покажа навистина одлична и храбра игра во цела финална серија со МЗТ Скопје Аеродром, па иако крајниот резултат и поразот во „мајсторката“ е секако разочарувачка за Николиќ и неговите играчи, сепак конечниот заклучок е дека „соколите“ ...
antic
Македонија

МКФ донесе одлука турски судии да ја делата правдата на „мајсторката“ во големото финале на македонската кошарка, а ако нешто може да се заклучи по крајот на случувањата во „Јане Сандански“, кошаркарите на двата тима беа доста помирни ...
MZT-Karpos-majstorka3
Македонија

Мзт Скопје Аеродром и Карпош Соколи приредија уште една вистинска драма за конечен крај на сезоната во македонската кошаркарска прва лига, во која сепак подобро се справи домаќинот во оваа финална серија која ќе остане запаметена како една ...
Karpos-MZT
Македонија

Тоа што се најавуваше ќе се оствари, последната петта битка од плејофот од домашниот кошаркарски шампионат меѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе ја делат прволигашки арбитри од Турција, потврди Македонската кошаркарска федерација. Оваа одлука според МКФ е ...
karpos-mzt
Македонија

Карпош Соколи одново успеа да возврати на почетниот удар на МЗТ Скопје и да слави во домашната сала „Борис Трајковски“, победа со кој тимот на Николиќ се избори за таканаречената мајсторка која ќе го одреди и новиот шампион ...
Karpos-MZT2
Македонија

Меѓу два натпревари од финалната серија во македонското кошаркарско првенство, Карпош Соколи и МЗТ Скопје успеаја да испратат по две соопштенија и дополнително да ја загреат атмосферата пред вечерашниот четврти натпревар. Повторно прв реагираше Карпош со контра реплика ...
Ognen Dedic
Македонија

МЗТ Скопје и Карпош Соколи веќе одиграа три натпревари во серијата која ќе го одлучи новиот македонски кошаркарски шампион, а последниот дуел одигран во СЦ „Јане Сандански“ предизвика револт кај поразениот Карпош. Претседателот на клубот, Огнен Дедиќ, денеска ...
MZT-Kumanovo
Македонија

МЗТ Скопје Аеродром ја врати предноста во финалната серија со вечерашната победа која ја оствари на домашен терен против екипата на Карпош Соколи, триумф кој тимот на Анте Назор самиот си го закомпликува на крајот со неколку загубени ...
MZT-Karpos
Македонија

МЗТ Скопје потфрли сезонава во АБА лигата, не го освои Купот на Македонија и за да се спаси сезонава мора да се одбрани пехарот во домашниот пампионат, но тоа воопшто нема да биде лесно зошто на другата страна ...