Европски првенства

Европски првенства

Aleksandar Gjorgevic
Европски првенства

Во пресрет на Евробаскетот кој ќе се игра од 31.август до 17.септември, селекторот на кошаркарската репрезентација на Србија, Александар Ѓорѓевиќ е ставен на маки. По откажувањата на Никола Јокиќ, Немања Бјелица, Стефан Марковиќ, Мирослав Радуљица и Марко Симоновиќ, ...
teodosic-1
Европски првенства

Навивачите на српската кошаркарска репрезентација денеска добија лоша вест откако е потврдено дека на Европското првенство нема да настапи капитенот Милош Теодосиќ. Кошаркарот кој летово потпиша за Л.А Клиперс има хронична повреда на листот на ногата, а денеска ...
makedonija U16
Европски првенства

Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија го забележа и петтиот пораз на Европското првенство, дивизија Б кое се одржува во соседна Софија. Нашата селекција до 16 години во натпревар за разигрување на места, беше поразена од Исланд со 70:66. ...
Makedonija-U16-Sofija
Европски првенства

Кадетската кошаркарска репрезентација ја оствари првата победа на ЕП во Бугарија од Б дивизија и тоа против селекцијата на Косово со резултат 64:61. Македонија и Косово одиграле израмнет натпревар во кој на крајот сепак победија нашите надежи, за ...
makedonija U16
Европски првенства

Денеска во Софија, соседна Бугарија, започна Европското У16 кошаркарско првенство Б дивизија на кое учествува и македонската репрезентација. За жал, избраниците на селекторот Горан Ѓорѓиевски го отворија шампионатот со убедли пораз од Грузија (88:53), а во остварувањето подобар ...
Horhe-Garbahosa
Европски првенства

Шпанската кошаркарска репрезентација последните две децении постави резултати со кои слободно може да се поистоветува со легендарните генерации на Југославија и Советскиот Сојуз, – смета поранешниот шпански кошаркар Хорхе Гарбахоса, кој од минатата година е прв човек на ...
mladinci-20
Европски првенства

Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години не успеа да направи изненадување против домаќинот Естонија во рамки од Европското првенство Б дивизија, каде бевме поразени со 76:58. Избраницие на Ѓорѓи Кочов немаа одговор за одличниот состав на домашната селекција, ...
mirotic
Европски првенства

Шпанскиот кошаркар со црногорско потекло, Никола Миротиќ нема да биде дел од Евробаскетот 2017, бидејќи се уште не му е решен клупскиот статус за новата сезона. Миротиќ се уште не знае каде ќе игра следната сезона, поради што ...
Greece
Европски првенства

Репрезентацијата на Грција го освои шампионскиот трофеј на Европското првенство за кошаркари до 20 години. Младите Грци ја искористија предноста домашниот терен како домаѓини на младинското првенство и во финалниот натпревар одигран во Хераклион ја победија селекцијата на ...
Damjan-Robev-1
Европски првенства

По успешниот старт против Албанија, младата кошаркарска репрезентација на Македонија загуби убедливо од Грузија со 78-48 во вториот натпревар од ЕП Б-Дивизија, кое се игра во Романија. Избраниците на Мирко Петревски уште на самиот старт потфрлија. Дури на ...