Еврокуп

Еврокуп

8
Еврокуп

Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив, Работнички го дозна противникот за квалификациите во ФИБА Еврокупот. Клубот од Градски Парк како носител го доби рускиот состав Парма кој беше еден од ривалите што не беше посакуван од тренерот Докузовски и Работнички. ...
Rabotnicki-MZT4
Еврокуп

Македонскиот најтрофеен клуб, Работнички поднесе барање за новата сезона да се натпреварува во Европа Купот на ФИБА. Клубот под раководство на Марин Докузовски, првин беше заинтересиран за настап во Лигата на шампиони, но, ги претрка тимот на Карпош Соколи кои први ...
unicaja-malaga
Еврокуп

Тимот на Уникаха Малага од наредната сезона повторно ќе ја гледаме во Евролигата и тоа откако вечерва успеа да ја освои титулата во Еврокупот. Тие во мајсторката против Валенсија успеаа да слават на гостински терен со 63-58, со ...
gran-kanarija
Еврокуп

Гран Канарија претрпе пораз на домашен терен од екипата на Хапоел во кошаркарскиот Еврокуп, но покрај неуспехот од 79:85, фановите на овој шпански тим ќе се сеќаваат на овој натпревар и по една незапаметена и застрашувачка сцена која ја ...
bo-mccalebb
Еврокуп

Кошаркарите на МЗТ Скопје со пораз од Гран Канарија го завршија својот овогодишен настап во Еврокупот. Повеќе од очекувано „металците“ загубија на гостувањето во Шпанија со 87-75 со што ставија точка на лошото „патување“ во ова натпреварување, односно ...
mzt-nizni
Еврокуп

МЗТ не успеа да го скрши малерот во кошаркарскиот Еврокуп и да стигне до премиерна победа во ова натпреварување, откако вечерва повторно плати со пораз од Нижни Новгород за својата слаба игра во одбраната. Избраниците на Назор прикажаа ...
mzt-olimpija
Еврокуп

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје Аеродром денеска од 19 часот ќе го одигра својот последен меч на домашен терен во Еврокупот, а противникот им е руски Нижни Новгород. „Металците“ во досегашните шест средби забележаа исто толку порази, па ...
sinovec
Еврокуп

Македонскиот првак МЗТ Скопје доживеа убедлив пораз од 91:65 во дуелот со Цедевита во натпревар одигран во рамките на групната фаза на кошакарскиот Еврокуп. Хрватскиот претставник уште по првиот период водеше со 26:17, а по подобрата игра во ...
mzt-zadar
Еврокуп

И последните промени во таборот на МЗТ Скопје не придонесоа клубот од Аеродром да ја запише првата победа во Еврокупот, а за тоа се погрижи составот на Лиеткабелис кој вечерва во „Јане Сандански“ победи со 87-80. Металците во ...
broekhoff
Еврокуп

Во рамките на 4. коло на Еврокупот екипата на Локомотив Кубан доживеа пораз од Валенсија (64-73) на домашен терен, но ако може да биде за утеха најдобриот потег на оваа средба беше дело на еден нивен играч. Станува ...