АБА лига

АБА лига

igokea-mzt
АБА лига

АБА лигата следната сезона ќе биде со 12 клуба, два помалку од досега, а МЗТ Скопје ќе биде единствениот македонски претставник. На денешниот состанок на регионалното кошаркарско натпреварување беше донесена одлука Србија да има четири претставници, Хрватска три, ...
mzt-buducnost
АБА лига

МЗТ Скопје и Карош Соколи пристојно ја прикажаа нашата кошарка во рамките на овогодинешното издание на АБА лигата кое заврши со триумф на Црвена Звезда. Сега се прават најразлични компилации, сумирање на најдоброто во кое свое место си ...
Tiskovna konferencija KK Cibone
АБА лига

Кошаркарскиот клуб Цибона, име со кое растеа многу генерерации во Хрватска и во поранешна Југославија, на добар пат е да замине во историјата. Во моментот, како што пишуваат хрватските медиуми, од 1 јуни се спрема стечај за поранешниот ...
mzt-nizni
АБА лига

АБА-лига објави многу интересна статистика. Тие на својата официјална интернет-страница објавија статистика на гледаност на тимовите од АБА лигата. Македонските претставници, МЗТ Скопје се наоѓа на “мизерното” 10. место со вкупно 16.687 гледачи на 13 средби, или 1.283 ...
nikolic
АБА лига

И оваа година како што е познато трофејот од АБА регионалната лига заврши кај Црвена Звезда што и беше реално со оглед на квалитет на клубот од Белград, но кои се најинтересните и најсмешните моменти од изминавата година. ...
kuzmic-bilan
АБА лига

Кошаркарите на Црвена Звезда го освоија третиот трофеј во низа во АБА лигата, откако успешно ја искористија уште првата „меч топка“ во финалната серија на гостувањето во Хрватска кај Цедевита, забележувајќи убедлива победа од 61:77. По двете победи ...
jenkins-babic
АБА лига

Кошаркарите на Црвена Звезда се наоѓаат на само една победа од одбрана на титулата во АБА лигата, откако во вториот финален натпревар пред своите гледачи ја совладаа уште еднаш Цедевита, денес со резултат 84:73. „Црвено-белите“ вечерва од самиот ...
gudaric-james
АБА лига

Кошаркарите на Црвена Звезда победнички ја започнаа одбраната на титулата во АБА-лигата, откако во првиот натпревар од финалната серија пред своите гледачи ја совлада Цедевита со 81:66. Хрватскиот тим само подобро го отвори натпреварот, каде во првата четвртина ...
bjelica-savovic
АБА лига

Актуелниот шампион и главен фаворит за освојување на титулата во АБА лигата, тимот на Црвена Звезда без поголеми проблеми избори место во финалето, откако во „мајсторката“ без проблеми го совлада Будуќност со резултат 82:59. Тимот од Црна Гора ...
bilan-lukovic
АБА лига

Тимот на Цедевита е првиот финалист на АБА лигата, откако во „мајсторката“ пред своите гледачи го совлада тимот на Партизан со 87:78. Црна дамка на овој спектакл беше тешката повреда на домашниот играч Марко Араповиќ, кој заработи опасна ...