КОШАРКА

КОШАРКА

Antic-Singleton
Евролига

Тимот на Фенербахче е првиот учесник на овогодинешниот Фајнал-фор турнир во Еволигата, откако со максимални 3:0 го елиминираше грчкиот гигант Панатинаикос. По двете победи на гостински терен, вечерва избраниците на Обрадовиќ пред својата публика ја потврдија својата подобра ...
Tavros1
Свет

Се случи голема трагедија на кошаркарски натпревар во Грција  почина млад кошаркар на возраст од 18 години. Младиот Василис Георгарос во натпревар меѓу Аиолос Таврос и Ионикос Неа Филаделфија од пониската кошаркарска лига во Грција, на сред натпревар му се ...
НБА

Голден Стејт го победи Портланд со 128:103 и со 4:0 продолжи понатаму во разигрувањето. Вориорс одиграа неверојатна прва четвртина во која постигнаа 45 поени (45:22). Кари беше предводник со 37 поени, 7 скокови и 8 асистенции додека најефикасен кај ...
Antic-Pao
Евролига

Кошаркарскиот клуб Панатинаикос испратил протестно писмо до раководството на Евролигата поради спорните случувања на вториот натпревар од четвртфиналната серија против Фенербахче, одигран во најелитното европско натпреварување. Грците ги загубија двете средби на домашен терен и се наоѓаат пред ...
adams
НБА

Новите натпревари во НБА лигата го донесоа првиот патник во следната рунда на плејофот, а тоа е составот на Кливленд Кавалирс кој со 4-0 го исчисти тимот на Индијана Пејсерс. На една победа до минување во следната фаза ...
lebron
НБА

Бостон Селтикс победи благодарение на добрата партија на Ајзеа Томас и изедначи на 2:2 против Булси со победата од 104-95. Томас прокнижи 33 поени, четири скока и седум асистенции следен од Џералд Грин со 18 поени и Ал ...
gasol
НБА

Од ден на ден се пожешко и пожешко е во плејофот во НБА  лигата, а за тоа се грижат големите светски ѕвезди кои го даваат максимумот за да ја понудат најквалитетната и најатрактивната кошарка. Овој пат во центарот ...
john-wall
НБА

Аталанта успеа да го победи Вашингтон со 116:98 и да намали 2:1 во серијата со „волшебниците“, но сепак овој меч нема да се памети по конечниот резултат и добрата тимска претстава на „јастребите“, од едноставна причина што Џон ...
vojdan sutira
Свет

Војдан Стојановски имаше уште еден натпревар со солиден учинок во шпанското кошаркарско првенство, но неговиот Реал Бетис ја продолжи негативната серија со поразот од Валенсија. Во Севилја домаќините загубија со резултат 85:90, иако добро започнаа и првиот период ...
Rabotnicki-MZT1
Македонија

Кошаркарите на Работнички пред своите гледачи остварија победа во вечното дерби против МЗТ Скопје со 78:70 во рамки од осмото коло во плеј-офот од Супер лигата. Ова беше петти натпревар во „Градски парк“ на Работнички во плеј-оф серијата, каде ...