Светски првенства

Светски првенства

jose-mourinho
Светски првенства

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска и официјално потврди дека ќе има промена на форматот на Светските првенства, односно дека ќе се зголеми бројот на учесници од 32 на 48 репрезентации започнувајќи од шампионатот во 2026 година. ФИФА соопшти ...
fifa-trofej
Светски првенства

Советот на ФИФА ова утро едногласно го поддржа предлогот на Џани Инфантино, па започнувајќи до 2026 година, светските фудбалски првенства ќе бројат 48 селекции, а не 32 како што беше случајот досега и ќе биде на наредните две. ...
infantino
Светски првенства

Светската фудбалска федерација веќе најави дека размислува да го зголеми бројот на репрезентации учесници на светските првенства, а сега веќе се префрли и на нова мундијалска етапа, овојпат поврзана со групната фаза. Раководството на ФИФА размислува да ги ...
per-mathias-hogmo
Светски првенства

Селекторот на норвешката фудбалска репрезентација, Пер-Матиас Хогмо, поднесе оставка на својата функција по серијата порази во квалификациите за Светското првенство во Русија во 2018 година, соопшти Норвешката фудбалска федерација (НФФ). Со само три освоени бода од четири натпревари ...
chiles-forward-alexis-sanchez-celebrate
Светски првенства

Алексис Санчез беше ѕвездата на вечерта во триумфот на Чиле со 3-1 против Уругвај, со кој неговата репрезентација се искачи на 4. место во јужноамериканските квалификации за Светското првенство во Русија во 2018 година. Напаѓачот на Арсенал постигна ...
gabriel-jesus
Светски првенства

Извонредната претстава на Габриел Хезус му помогна на Бразил да стигне до триумф со 2-0 над Перу, со што петкратниот светски шампион се одвои на четири бода зад конкурентите на врвот на квалификациската група во Јужна Америка за ...
jurgen-klinsmann
Светски првенства

Расте притисокот врз селекторот на фудбалската репрезентација на САД, Јирген Клинсман, откако неговиот тим беше понижен од Костарика со 0-4, пораз со кој остана на дното на групата од шест селекции во квалификациите од КОНКАКАФ зоната за Светското ...
ronaldo-portugal3
Светски првенства

Португалија ги освои трите бода против Летонија во натпревар од квалификациите за СП во Русија, а Кристијано Роналдо повторно беше најинволвиран во најинтересните ситуации. Токму ѕвездата на Реал донесе предност за домаќините од пенал, за во вториот дел ...
dzeko-1
Светски првенства

Грција и Босна во крајно драматична завршница ги поделија бодовите во Пиреја (1:1), но покрај автоголот кој си го даде несреќниот Карнезис во првиот дел и погодокот на Цавелјас во 95-та минута, овој натпревар ни донесе и една ...
pjer-emerik-gabon
Светски првенства

Мали и Габон одиграа разочарувачки 0:0 во квалификацискиот меч за пласман на СП во Русија, но иако конечниот епилог дава слика дека се играло навистина здодевно, снимките кои пристигнаа од овој натпревар донесоа и еден неверојатен потег кој ...