Свет

Свет

galatasaraj-stadion
Свет

Поради големи финансиски придобивки и круцијални маркетиншки потези, добар дел од фудбалските гиганти ги менуваат имињата на своите стадиони, нешто што во изминативе неколку години се распростани и во Турција каде најважните клубови во оваа земја тргнаа по ...
mbappe-buffon
Свет

Брзоногиот француски тинејџер, Килијан Мбапе одигра фантастично во оваа натпреварувачка кампања и со тоа го привлече вниманието на јавноста и клубовите кои се „тепаат“ за неговите услуги. Сега за сега тој е во Монако, меѓутоа не е исклучена ...
tevez
Свет

Ветеранот, Карлос Тевез во финишот на својата кариера реши да се испроба и на Далечниот Исток и да ја прифати богатата понуда на Шангај Шенхуа, меѓутоа тој воопшто не е воодушевен од фудбалот во Кина. Во кинескиот фудбал ...
Barcelona-bay-stadium
Свет

Британски „токспорт“ секогаш наоѓа интересен начин за комуникација со јавноста, а еден дел од тоа се необичните видеа. Овој пат тие се решија за компилација на фудбалски стадиони кои никогаш не биле изградени и покрај тоа што имало ...
balo-brise
Свет

По неколку години далеку од своите најдобри изданија, Марио Балотели се прикажа во навистина добро и солидно светло во редовите на француска Ница, тим кој успеа да заврши на третото место во Лига 1 веднаш зад неприкосновените оваа ...
sampaoli
Свет

Шпанскиот прволигаш Севилја и аргентинската фудбалска федерација постигнаа договор во однос на услугите на Хорхе Сампаоли кој ќе седне на клупата на „гаучосите“. Во основа двете страни се разбраа и Сампаоли по една сезона ја напушта Андалузија за ...
eder slavi
Свет

Селекторот на португалската фудбалска репрезентација, Фернандо Сантош го соопшти списокот на играчи за следните неколку предизвици за актулениот европски шампион вклучувајќи го тука и настапот на Купот на конфедерации во Русија. Сантош повика група до 24 играчи за ...
barsa pinto
Свет

За успех во било кој спорт освен знаење, квалитет, талент, упорност потребна е и малку среќа, да се поклопат одредени коцки за да се дојде до резултат. Некој супер квалитетни асови без разлика на нивното знаење и фактот ...
EPA/SEBASTIAO MOREIRA
Свет

Бразилецот Зе Роберто имаше повеќе од успешна фудбалска кариера во неколку европски клубови, а во сличен стил продолжува и по враќањето во својата земја. На дуелот меѓу Палмеирас и Атлетико Тукуман од Колумбија, 42-годишниот Зе Роберто го постигнал ...
tetovaza
Свет

Се почесто дел од спортистите меѓу кои се фудбалерите се решаваат на своето тело да стават тетоважа/тетоважи кои имаат одредено значање. Меѓутоа некој од нив се навистина чудни, па британски „токспорт“ реши да направи топ 10 компилација со ...