Македонија

Македонија

kojashevic
Македонија

Крилниот играч на Вардар, Дамир Којашевиќ во медиумите во БиХ беше најавен како речиси сигурно засилување на тимот на Сарајево, каде има настапувано претходно во својата кариера. Сепак, набрзо по овие шпекулации, играчот за официјалниот сајт на тимот ...
AMS FFM 01
Македонија

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа средба меѓу директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓоргиоски. На средбата се разговараше за актуелните состојби во фудбалот ...
Pobeda
Македонија

Градскиот стадион „Гоце Делчев” во Прилеп засилено се реновира со главна цел да заличи на европски стадион. Реновирањето го опфаќа целосно фудбалскиот терен -вон и надвор околу игралиштето со што паралелно се работи  и на дренажата, за потоа да следи целосна ...
Pelister-kuptrofej
Македонија

Пред десеттина дена македонскиот прволигаш Пелистер се раздели со стратегот Наџи Шенсои по лошиот настап на дуелите против Лех Познањ во квалификациите за пласман во Лига Европа, а пак денеска дојде потврда од Битола за неговиот наследник и ...
nachi-shensoi
Македонија

Македонскиот прволигаш Пелистер од денеска е во потрага по нов тренер, откако се раздели со досегашниот прв кормилар Наџи Сенсои. Меѓу клубот од Битола и искусниот Шенсои дошло до спогодбена разделба. Оваа информација доаѓа по елиминацијата на Пелистер ...
vujanac
Македонија

Новиот македонски прволигаш Академија Пандев ја официјализираше соработката со голманот Никола Вујанац. Поранешниот член на Силекс ќе биде освежување за „пандевци“ во новата сезона, односно клубот во тандемот Истатов – Вујанац гледа одличен пар кој достојно ќе ги ...
humbatov
Македонија

Македонскиот прволигаш Победа доведе уште едно ново име за наредната сезона и тоа интернационалец од Азербејџан. Станува збор за 23-годишниот Турал Хумбатов кој во Прилеп доаѓа од тимот на Азал. Хумбатов игра на во срцето на одбраната, но ...
Vardar-Renova1
Македонија

Фудбалерите на Вардар загубија од Матерсбург на пријателската средба во Австрија, а причината за тоа неефективната игра во нападот, односно не беше реализирана ниту една шанси иако истите постоеја особено во вторито дел. Бразилецот Хуан Фелипе знае оти ...
Kristijan-Stojkoski
Македонија

Тимот на Шкупи ги засили своите редови со поранешниот играч на Тетекс и Македонија Ѓорче Петров, Кристијан Стојкоски. Лани офанзивниот Стојкоски одигра 34 натпревари за „лавовите“ од Ѓорче и даде три погодоци. Со новиот клуб потпиша едногодишен договор ...
Ferhan-Hasani
Македонија

Екипата на Шкендија утре ја започнува новата авантура во Лига Европа, а противникот во првото квалификациско коло е Дачија од Молдавија. Првата средба се игра на стадионот „Младост“ во Струмица и „црвено-црните“ се оптимисти дека ќе оставрат позитивен ...