Лига на шампиони

Лига на шампиони

salcburg-mladi
Лига на шампиони

Фудбалерите на јуниорскиот тим на Салцбург денеска станаа европски шампиони, освојувајќи ја Лигата на шампионите со триумфот над Бенфика од 2:1 во финалето кое се играше во Нион. Австрискиот клуб првпат во историјата стигнува до вакво признание од ...
tibo-kurtoa-zbori
Лига на шампиони

Тибо Куртоа го бранеше голот на Атлетико Мадрид во 2014 година кога тој и неговите поранешни соиграчи на крајно болен начин ја загубија титулата во големото финале од лутиот градски ривал Реал Мадрид, а бидејќи токму дуел меѓу ...
kylian-mbappe
Лига на шампиони

Составот на Монако е најпријатното изненадување во фудбалска Европа во оваа година, игра на високо ниво во Франција, а е и во полуфиналето на Лигата на шампионите каде ќе се соочи со Јувентус. Тимот предводен од Жардим е ...
gily-nedved
Лига на шампиони

Лудовик Жили ја имаше улогата на претставник и амбасадор на Монако на денешната ждрепка во Нион со која беа одредени полуфиналните двојки во Лигата на шампионите, а откако на францускиот состав му се падна Јувентус како прротивник во ...
ronaldo-lewa
Лига на шампиони

Роберт Левандовски беше еден од оние играчи кои најтешко го прифатија поразот од Реал Мадрид во четвртфиналето во Лигата на шампионите, а според тоа што беше пренесено од влијателните шпански медиуми, Полјакот во друштво на Тијаго Алкантара и ...
karlo-pep
Лига на шампиони

Четвртфиналето меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен донесе премногу контроверзни моменти и катастрофална арбитража од страна на Виктор Касаи, а токму тоа спречи светската спортска јавност да излезе со позитивни коментари за играта на „кралевите“ и нивниот пласман ...
jan-rush
Лига на шампиони

Живата легенда на Ливерпул, Јан Раш ја имаше честа да ги извлекува полуфиналните двојки во Лигата на шампионите, но ако знаеше дека тоа ќе му донесе толку негативен публицитет само неколку часа по ждрепката во Нион, сигурно ќе ...
bufon i mbape
Лига на шампиони

Фудбалот носи интересни бајки, пресметки, спојува различни генерации…а пак денешната ждрепка во Нион за полуфиналето на Лигата на шампионите донесе двомеч меѓу Јувентус и Монако, а тоа воедно значи судир на големиот и докажаниот Џанлуиџи Буфон со новиот ...
zili i vasiljev
Лига на шампиони

Тимот на Монако некако сите го посакуваа во денешната ждрепка за полуфиналето на Лигата на шампионите, но таа чест да игра со него ќе ја има калчолигашот Јувентус. Голем број од луѓето, фудбалските експерти, медиумите, обложувалниците го сметаа ...
mbape
Лига на шампиони

Италијанскиот гигант Јувентус по елиминацијата на Барселона доби многу полесен противник (барем на хартија) во полуфиналето на Лигата на шампионите-тоа е составот на Монако. Многумина сметаат оти тоа е поволна ждрeпка за „бјанконерите“ со оглед на тоа што ...