ФУДБАЛ

ФУДБАЛ

monci-roma-83283289
Италија

Новиот спортски директор на Рома Мончи, кој дојде од Севилја, е убеден дека може да постигне големи работи со римскиот клуб. Мончи ја помина целата играчка кариера во Севилја, пред да биде назначен за спортски директор на шпанскиот ...
muzo-1
Балкан

Музафер Ејупи доби повик од селекторот Игор Ангеловски за своите добри игри кои ги прикажува во Хрватска, а името на мекедонскиот напаѓач оваа вечер повторно е топ тема во Хрватска поради едно неправедно исклучување кое го заработи. Неговиот ...
EPA/IAN LANGSDON
Франција

Францускиот шампион Пари Сен Жермен соопшти дека напаѓачот Единсон Кавани потпишал нов договор со важност до 2020 година. Уругвајскиот репрезентативец е веќе четврта сезона во ПСЖ и досега има постигнато 125 гола на 192 меча во сите натпреварувања. ...
kante-dele
Англија

Нголо Канте во неделата вечерта и официјално беше прогласен за најдобар играч на годината во англиската Премиер лига, признание кое неуморниот играч за врска можеби го заслужи и минатата година кога всуишност беше дел од шампионскиот тим на ...
messi-maradona
Шпанија

Во фудбалската спортска јавност постојано се отвора вечната дебата за тоа кој е најдобар играч во историјата на фудбалот, а бидејќи на оваа релација секогаш се споменуваат имињата на двајцата Аргентинци Лионел Меси и Диего Армандо Марадона, сега ...
johan-krojf-mlad-3898932
Свет

На денот кога Јохан Кројф требаше да наполни 70 години, неговиот роден град реши да го преименува стадионот на Ајакс по холандската фудбалска легенда. Општината Амстердам соопшти дека се постигнала договор со стадионот и со клубот да промени ...
zlatan-povreda-88328932
Англија

Иднината на Златан Ибрахимовиќ во Манчестер Јунајтед е неизвесна и можеби тој веќе го одигра последниот натпревар во дресот на „црвените ѓаволи“ по повредата на лигаментите на коленото за време на победата над Андерлехт во Лига Европа минатата ...
EPA/ANGELO CARCONI
Италија

Производителот на спортска опрема „Најк“ денеска ги повика навивачите на утрешниот настан на кој во Рим ќе бидат претставени специјалните копачки дизајнирани во чест на Франческо Тоти. Капитенот на Рома прославува 25 години во редовите на „волчицата“, а ...
junajted-beli
Англија

Жозе Мурињо направи неколку мега трансфер во текот на изминатиот летен преоден рок со ангажмани на фудбалеир како Хенрик Мхитаријан, Пол Погба и Ерик Баји, но ако нешто е јасно на неколку кола пред крајот на актуелната натпреварувачка ...
konte-palci
Англија

Антонио Конте разочара многу навивачи на Јувентус со одговорот на прашањето: Кое е најголемото постигнување во неговата кариера. Тренерот на Челси освои Скудета со „старата дама“, но вели дека ако сезонава ја освои титулата во Премиер лигата, тоа ...