Формула 1

Формула 1

Photographer credit: Wolfgang Wilhelm/Mercedes Benz Archive
Формула 1

Недостигот од перформанси во болидот на Валтери Ботас кој беше на пол позицијата при стартот од трката за Големата награда на Бахрен е една од мистериите кои беа адресирани по трката. Мерцедес јавно соопшти дека притисокот во пневматиците ...
EPA/ANDREJ ISAKOVIC
Формула 1

Себастијан Фетел стигна до втората победа на третата трка во новата сезона во Формула 1, а триумфот на трката за Големата награда на Бахреин му донесе седум бода предност пред Луис Хамилтон. Ферари ја доби трката со подобрата ...
EPA/SRDJAN SUKI
Формула 1

Валтери Ботас ја освои првата пол-позиција во својата Формула 1 кариера, стигнувајќи до најдобрата стартна позиција за утрешната трка во Бахреин, а оставајќи го зад себе клупскиот колега Луис Хамилтон. Ботас имаше предност од 0,023 секунди пред Хамилтон, ...
EPA/FRANCK ROBICHON
Формула 1

Џенсон Батон реши да се повлече од Формула 1 по крајот на минатата сезона, но денеска стана јасно дека поранешниот Ф1 светски шампион барем еднократно ќе се врати во ова првенство. Британецот ќе го замени Фернандо Алонсо на ...
EPA/DIEGO AZUBEL
Формула 1

Фернандо Алонсо ќе ја пропушти Формула 1 трката во Монако, откако неговиот Мекларен реши да го прекомандува на легендарната трка Индијанополис 500. Мекларен се враќа на трката во Индијанополис по пауза од 38 години, а Алонсо иако без ...
Photo credit: Daimler AG, Wolfgang Wilhelm
Формула 1

Себастијан Фетел имаше провокативна изјава дека кој ги добива трките, заслужува да победи, но алудираше на фактот дека не можеше да профитира од ризикот што го презема со брзото менување на пневматиците. Болидите ја стартуваа трката со интермедија ...
max-verstappen
Формула 1

Макс Ферстапен веќе во неколку наврати ги воодушеви големите Ф1 фанови со своите храбри и бескомпромисни изданија на патеките, а во тој стил ја започна и новата натпреварувачка сезона прикажувајќи неверојатна умешност на втората трка од календарот. Луис ...
EPA/DIEGO AZUBEL
Формула 1

Луис Хамилтон на најдобар начин ја искористи пол-позицијата и триумфираше на трката за Големата награда во Кина, што е негова прва победа во новата сезона. Неговиот најголем ривал за титулата, Себастијан Фетел од Ферари, по триумфот во Мелбурн ...
EPA/LYNN BO BO
Формула 1

Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата за утрешната Формула 1 трка за Големата награда на Кина, а од најдобрата позиција ќе стартува пред Себастијан Фетел кој беше победник на премиерната трка во Австралија. За Британецот ова е 63-та пол-позиција ...
EPA/DIEGO AZUBEL
Формула 1

Формула 1 трката за Големата награда на Кина нема да претрпи никакви промени во однос на распоредот и термините, иако Луис Хамилтон ги предводеше оние кои бараа драстично менување на форматот откако вториот петочен тренинг беше откажан поради ...